Curriculum vitae neboli životopis je pro každého uchazeče důležitý dokument, kde prezentuje své znalosti, schopnosti a zkušenosti potencionálním zaměstnavatelům. Tvorbě tohoto dokumentu je vhodné věnovat náležitou pozornost. Pročtěte si několik tipů, jak vytvořit životopis, který zaujme.

Copyright: kitaec / 123RF Stock Photo

1) Životopis pište bez pravopisných chyb, pokud si nejste jistí, raději si ho nechte zkontrolovat, je to první vizitka, kterou váš potencionální zaměstnavatel uvidí.

2) Životopis by měl být přehledný a strukturovaný. Nevymýšlejte zbytečně to, co už někdo vymyslel před vámi. Na internetu naleznete spoustu vzorů, a proto sáhněte po osvědčeném vzoru, jako je například Euro životopis.

3) Do životopisu uvádějte jen fakta a doložitelné zkušenosti. Není nic jednoduššího pro potencionálního zaměstnavatele si vaše tvrzení snadno ověřit.

4) Všechny vaše pracovní zkušenosti jsou jistě zajímavé, ale pokud jsou staré například 20 let, neuvádějte je, nejsou dostatečným přínosem. Uvádějte jen zkušenosti za posledních 10 až 15 let.

5) Do svého životopisu přidejte kontakty na bývalé kolegy a spolupracovníky, kde si personalista může ověřit vaše pracovní zkušenosti. Tím dáváte najevo, že si za svými znalostmi stojíte.

6) Personalisty určitě nebudou zajímat žádné vaše osobní informace, jako například počet rodinných příslušníků, vaše váha nebo dokonce politická orientace.

7) Pokud máte zajímavé zkušenosti, které nemusí souviset s hledanou prací, ale které mohou poukázat na vaše charakterové vlastnosti, dobrým příkladem může být práce pro charitu, nebojte se tyto informace uvést. Personalistou, resp. potencionálním zaměstnavatelem budete posuzováni nejenom podle vašich zkušeností a znalostí, ale i podle charakteru.

8) K životopisu je vhodné připojit ještě motivační dopis, kde uvedete, proč se o místo u tohoto konkrétního zaměstnavatele ucházíte. Neodbývejte ho, je to vaše první prezentace u vybraného zaměstnavatele.